Homeopatie a ájurvéda / Úvod

 

Homeopatie i ájurvéda jsou hluboce propracované systémy, používané stovky (homeopatie) a tisíce (ájurvéda) let. To, že stále mají své místo vedle často až nekriticky přijímané moderní medicíny, svědčí o jejich životaschopnosti i výsledcích. A co víc, stále více lidí se k nim obrací, i když často až v okamžiku, kdy zjistí, že sofistikovaná moderní medicína jim nedokáže pomoci. Jejich výhodou je, že dokážou navrátit zdraví nebo aspoň výrazně zlepšit zdravotní stav, ne pouze potlačovat příznaky nemoci.


Homeopatii používám při léčbě již 13 let a stále mě dokáže překvapit svými výsledky, kdy často roky trvající nemoci při použití homeopatik vymizí. Nicméně v průběhu let ji vnímám čím dál více spíše jako metodu pro nemocného člověka pasivní. Mnoho lidí má pocit, že pouhým cucáním sladké kuličky pro sebe dělá maximum. Základem úspěšného vyléčení  je ale vždy aktivní účast daného člověka při léčbě, jeho schopnosti hledat hlubší kořen nemoci - tak aby se z "ne-mocného" stal "mocným" - aby se naučil sám zodpovídat za svůj život. To mě přivedlo k ájurvédě, která právě aktivitu a změnu navyklého způsobu života vyžaduje. Proto při konzultacích obě metody propojuji tak, aby výsledný léčebný účinek byl ten nejlepší možný. Je třeba si ale uvědomit, že je potřeba dopřát těmto metodám čas - zhruba platí, že k uzdravení je potřeba minimálně 10% doby, po kterou nemoc trvá. Takže pokud má někdo 10 let astma, nemůže čekat uzdravení během jednoho měsíce. Časté je, že mnoho lidí se dlouhé roky nechá "léčit" klasickou medicínou bez sebemenšího efektu, ba často se stálým zhoršováním zdravotního stavu, ale od "alternativních" metod očekává zázrak okamžitě.
Je proto třeba počítat s tím, že málokdy stačí jedna konzultace, kontroly s úpravou terapie bývají cca po 2-3 měsících.

 

Co lze léčit

 

  • akutní onemocnění
  • chronické nemoci (např. astma, alergie; kožní potíže - ekzémy, zánětlivá onemocnění, padání vlasů; onemocnění trávicího traktu - zácpa, průjem, bolesti břicha, záněty; gynekologické nemoci - cysty, myomy, výtoky; močové infekce; vysoký tlak, srdeční onemocnění; migrény i jiné bolesti hlavy; bolesti kloubů a páteře ad.)

  • recidivující infekce (záněty dutin, angíny, záněty průdušek)

  • únavu

  • nadváhu

  • poruchy spánku
  • strachy, úzkosti, deprese


Dá se říci, že neexistuje neléčitelná nemoc, ale pouze neléčitelný pacient.

U dospělých je třeba, aby se na konzultaci objednal každý sám a byl si jistý, že je to cesta, kterou chce jít.  Nemám opakovaně dobré zkušenosti s tím, když někdo objednává někoho jiného (partnera, rodiče apod.). Při tomto způsobu léčby je nutné být v přístupu ke své nemoci a zdraví aktivní a ne se do terapie nechat dotlačit.