Těhotenství a zdraví dětí / Těhotenství

 

Již v době před otěhotněním se rozhoduje o průběhu těhotenství a o zdraví budoucího dítěte. Minimálně půl roku předem by budoucí rodiče měli začít s pročišťováním těla i mysli, aby početí proběhlo v optimálních podmínkách. V okamžiku, kdy žena otěhotní, by měla být zcela zdravá.  Zdraví ovšem neznamená pouhou nepřítomnost nějaké definované nemoci. Znamená dokonalou rovnováhu těla, smyslů, mysli a vědomí, jasné myšlení, štěstí, radost klid a lásku.
V tomto období nabízím jednak konzultace preventivní, mající za cíl přípravu na těhotenství a zajištění jeho optimálního průběhu, jednak léčebné při vzniku různých zdravotních obtíží.

 

Před otěhotněním


Ideální přípravu na těhotenství nabízí ájurvéda. Dle jejích principů by v době otěhotnění neměly být v těle žádné toxiny, trávení by mělo fungovat hladce, menstruace by měla být bez problémů a nepravidelností – jakékoliv její nepravidelnosti mají tendenci působit problémy v průběhu těhotenství a porodu.  K tomutu účelu doporučuje úpravu stravy, některé byliny, očistné techniky, meditace, masáže, vhodné pohybové aktivity.  V případě jakýchkoliv zdravotních potíží je vhodná i kombinace těchto postupů s homeopatiky.
 
Ájurvéda a homeopatie rovněž umožňuje účinnou léčbu při potížích s otěhotněním či opakovaných potratech v časných stadiích těhotenství bez nežádoucích účinků hormonální léčby, kterou nabízí umělé oplodnění. Jen je třeba si uvědomit, že je třeba trpělivosti a většinou i úpravy životního stylu.

Těhotenství


Těhotenství není sice nemoc, ale přece jen je to jiný stav – a žena by se o sebe měla přiměřeně tomu starat. Vše co jí, dělá, vidí a slyší, ovlivní mysl a tělo dítěte. Důležitá je vyrovnaná strava – s důrazem nejen na kvalitu, ale také na to kdy a jak se jí. Součástí denního režimu by mělo být lehké cvičení (např. jóga) a meditace či různé relaxační techniky. Možný je i nácvik různých autohypnotických technik, které odbourají případné obavy z porodu a umožní i jeho bezproblémový průběh.

Těhotenské potíže, se kterými mohu pomoci: nevolnosti a zvracení, poruchy spánku, zácpa a jiné trávicí potíže, anémie, otoky, svědění kůže, bolesti zad, hrozící předčasný porod, krvácení, vysoký tlak, infekční onemocnění v těhotenství ad.

Po předchozím předčasném porodu pro eklampsii lze díky homeopatické podpoře od začátku těhotenství často zabránit jejímu opakování.
 

Porod a období po porodu


V rámci konzultace doporučím vhodná homeopatika a různé ájurvédské tipy pro bezproblémový průběh porodu. Dále také rady pro poporodní období nejen pro maminku, ale i pro novorozence.