Tipy na jaro I.

 
Ač to zrovna dnes tak nevypadá, blíží se jaro. Jarní rovnodennost letos nastává už zítra a pro toho, kdo má čas se v tuto chvíli zastavit, by to mohla být vhodná chvíle pro krátkou meditaci. Jaro symbolizuje nový začátek, novou naději, že vše bude lepší.  Můžeme do této meditace vložit toto přání a nejen pro sebe, ale pro celý svět, který nás obklopuje.

S jarem je dobré pomyslet i na své tělo.  Vše, co se v našem těle v zimě hromadilo (zvýšená áma dle ajurvédy), se nyní projevuje v podobě zahlenění, nemocí. Je to ideální čas na detoxikaci těla. Však i naši předci dodržovali v této době masopust. Neměly by to být žádné drastické půsty, ty svědčí málokomu.  Často stačí odlehčit stravu, omezit množství masa (nebo ho i načas vyřadit z jídelníčku), mléčných výrobků, cukru, bílé mouky a hlavně všech průmyslově zpracovaných výrobků. Zařadit postupně přibývající čerstvou zeleninu a než se jí dočkáme, můžeme si klíčit různá semena. Dají se koupit už naklíčená i v obchodech, ale pokud si je vyklíčíme doma, budeme je mít vždy čerstvá a hlavně jim předáme něco ze sebe. Je dobré myslet na to, že vše co sníme, obsahuje nejen chemicky definované živiny, ale i energii všech, kteří se na jeho přípravě podíleli.
 
Nejvíce jsou v tomto období zatížena játra. Homeopatie nabízí na jejich posílení např. vlaštovičník Chelidonium majus 9 CH 3x denně 2 kuličky aspoň 3 tuby nebo celík zlatobýl Solidago AKH 3x1 tbl (2 balení), který zároveň prospěje ledvinám.

Z bylinek často stačí kopřiva - ať už v podobě čerstvého přídavku do jídla nebo jako čaj. Vždy je lepší čerstvá než sušená, ale kdo nemá možnost si ji natrhat v čistém prostředí, může použít i sušenou.

Z ajurvédských preparátů velice doporučuji Triphalu, což je geniální, tisíci let prověřená, směs tří bylin/ovocí. Dokáže pomoci téměř se všemi trávicími potížemi, pročistí jemně tělo, už jsem ji doporučila mnoha lidem a vesměs byli s jejími účinky velice spokojeni. Dá se koupit v podobě kapslí nebo prášku - kapsle jsou pohodlnější na užívání, prášek nemá příjemnou chuť, ale dle ajurvédy už chuť léčí. Navíc vyjde levněji. Je potřeba asi 3 měsíční kůra, což pokryjí čtyři balení kapslí nebo jedno balení prášku o obsahu 120 g. Je potřeba kupovat prověřené značky, nejlépe v kvalitě bio.

Je důležité se zbavovat nejen balastu fyzického, ale i duševního. Například si dovolit pustit staré křivdy a/nebo si vybrat nějaký špatný návyk, kterého bychom se rádi v tomto roce zbavili a začít na něm pracovat. K tomu se může hodit třeba jógová sestava Pozdrav měsíci, pravidelné meditace nebo zapisování svých pokroků.

Pokud nás nebo naše děti zastaví akutní onemocnění, mysleme na to, že je to projev našeho těla, které se rozhodlo načas převzít vládu a donutit nás zvolnit. Horečka "spálí" mnoho nahromaděných toxinů, pokud přijde, přivítejme ji a buďme za ni vděční. Mnoho chronicky nemocných už nemá sílu na to, aby na nemoc horečkou reagovali a při celostní léčbě je její znovuobjevení vždy dobrým znamením. Více o horečce v příspěvku zde  .

Zamysleme se také, proč nemoc přišla zrovna teď, jaké naše rozpoložení jí předcházelo.

Mnoho lidí se na jaře rozhodne zhubnout. Několik tipů, jak na to, se můžete dočíst například zde .

Na závěr mi nedá, abych se nepodělila o "moudrost" prezidenta České lékařské komory. Výpady jejích představitelů proti jakékoliv jiné medicíně než té oficiální, mě už dávno nepřekvapují. Ale to, co jsem se dočetla v rozhovoru s ním v posledním čísle našeho komorového časopisu, mě přece jen dostalo, viz odkaz na příspěvek zde . Ale ač naše vědecká medicína zintenzivňuje tažení proti té většinou mnohem starší "alternativní", věřím, že bude líp. Že bude přibývat lékařů, kteří se dokáží oprostit od toho, co je jim předkládáno a sami se budou snažit přesvědčit, zda různé používané metody jsou či nejsou šarlatánské - velice hezky o tom mluví indický homeopat Rajan Sankaran v odkazu v tomto článku.

Přeji Vám všem krásné jaro plné naděje.