Tipy na zimu I.

 
Máte před sebou poslední letošní příspěvek, týkající se tentokrát zimního období. Pro mnoho lidí je to náročné období, zima a krátké dny na ně působí negativně. Ostatně i příroda má málo energie a odpočívá. Bylo by dobré se tím inspirovat a vnímat zimu jako období klidu, sebereflexe, možnosti pochopit uplynulé životní události, vzít si z nich ponaučení a vykročit do dalšího života zase o něco lépe. Ideální by bylo zvolnit v práci, což je ale u mnoha lidí utopie - naopak s koncem roku se na pracovištích dohání resty - objem práce a tím i stres narůstá. Ale aspoň ti šťastlivci, kteří jsou pány svého pracovního času, na to mohou myslet a zvolnit. Těm ostatním třeba pomohou některé níže uvedené tipy.

Může v tom být nápomocná úprava stravy, která by v zimě měla být převážně teplá a výživnější než v jiných obdobích roku, aby nám dodala energii, kterou nenabízí zimní počasí. Má obsahovat dostatek bílkovin a tuků - maso, sýry, vejce - nejlépe v poledne, kdy je trávicí oheň nejsilnější. Vhodná je kořenová zelenina (tepelně upravená), ořechy, avokádo, banány a pomeranče. Z obilovin je ideální rýže, oves, pohanka a pšenice, například jako ranní kaše. Syrové (včetně oblíbených zeleninových salátů), studené a suché potraviny je vhodné minimalizovat.  Rovněž nápoje by měly být převážně teplé, ať v podobě různých čajů (pozor na zelený a mátový - ochlazují), horké vody nebo třeba masala čaje s mlékem a kořením - ten může být ideální odpolední svačinou.

Stejně jako na podzim jsou velice užitečné masáže teplým sezamovým olejem, ten můžete používat i do nosu - buď čistý, který chrání a vyživuje nosní sliznici, čímž zabraňuje pronikání virů a bakterií, navíc sám o sobě působí bakteriostaticky (brání množení bakterií) nebo při rýmě obohacený éterickými oleji - např. 31 od Justu, eukalyptový, mátový, tea tree, borovicový ad... Je to mnohem účinnější než solné roztoky a když si připravíte sami, vyjde vás podstatně levněji než komerční nosní oleje. Množství přidaného éterického oleje si vyzkoušejte tak, aby vám vyhovovalo, pro malé děti stačí cca 3-5 kapek na 20 ml oleje a do nosu dát jen malé množství na kraj nosní dírky a jemným stisknutím nosu se olej rozprostře po sliznici, neměl by se kapat přímo.

Z homeopatik doporučuji mít v zimě po ruce Aconitum napellus 9 nebo 15 CH - pokud podceníte oblečení a prochladnete na mraze nebo studeném větru, dokáže často zabránit onemocnění, pokud si ho vezmete co nejdříve, stačí jedna dávka. Pomáhá i v případě, když už jste vlivem prudké zimy onemocněli, zvláště je-li onemocnění provázené vysokou horečkou bez pocení. Pak je potřeba ho brát častěji (do ústupu příznaků).

Další doporučená homeopatika pro chladné dny byla uvedena v blogu zde věnovaném podzimnímu období.

Pokud byste během vánočních večírků, které k tomuto období u mnoha lidí patří, neodhadli množství jídla či alkoholu a postihly vás trávicí obtíže, sáhněte po Nux vomica 9 nebo 15 CH, pomůže přetíženému trávení a játrům. Ale berte to prosím jen jako první pomoc v nouzi, nespoléhejte se na to, že všechny prohřešky vyřeší homeopatika. Vaše tělo si zaslouží láskyplné zacházení :-)

V lednu pak nastane období, kdy jsou více zatížené ledviny - je dobré udržovat je v teple a dopřát jim podporu v podobě bylinek (výborný je např. Jančův ledvinový čaj) nebo homeopatik - účinné je již v jednom příspěvku zmíněné Solidago AKH, můžete i obojí zkombinovat.

Prožíváme adventní období, které by mělo být časem usebrání a zklidnění se. Pro mnoho lidí je ale dobrovolně či nedobrovolně spíše náročným obdobím v podobě nejen pracovního, ale i předvánočního stresu... Přesto je důležité a dobré, i když někdy máte pocit, že vám vše přerůstá přes hlavu a nemáte času nazbyt, najít si každý den čas jen pro sebe a věnovat ho meditaci nebo jen spočinutí v klidu. Věřte, že se vám ta chvíle mnohonásobně vrátí. Kdo si s tím neví rady, najde jednoduché tipy, jak začít, například v knihách "Sedni si a nedělej NIC" nebo "Deník všímavosti". Pokud vás přesto přemíra povinností zmáhá a připadáte si jako štvanci, doporučuji homeopatikum Argentum nitricum AKH 1-5x denně, podle potřeby, pomůže vám tento nápor lépe zvládat. Můžete zkombinovat s úžasnou bylinou Brahmi (gotu kola, pupečník asijský), která regeneruje nervovou soustavu, uvolňuje stres, neklid a úzkost, pomáhá při nespavosti, často ve velice krátké době přinese zklidnění a vyrovnanost. Navíc zlepšuje paměť a posiluje imunitu. Jen pozor, pokud si ji budete chtít koupit, aby to byla opravdu gotu kola, pod stejným názvem Brahmi se prodává ještě jedna bylina, která má sice účinky podobné, ale gotu kole se nevyrovná. Mívají ji v prodejnách zdravé výživy a mám ji vždy i v ordinaci.

Brzo nastane zimní slunovrat, významný den, který byl oslavován ve všech kulturách, čas kdy se opět pomalu začne prodlužovat den. Dopřejme si aspoň v tento den čas pro sebe, pro meditaci, pro hledání v sobě. Uvědomme si v tento čas rovnováhu mezi světlem a temnotou nejen venku, ale i v nás, protože obojí k nám patří. Dny následující po zimním slunovratu jsou velmi vhodné právě pro práci se stinnými stránkami své osobnosti, všichni je v sobě máme a aby nám neškodily, je potřeba je vynést na povrch. V okamžiku, kdy je vyneseme do vědomí a vyrovnáme se s nimi, přestanou nás ovládat přes naše podvědomí a kvalita našeho života prudce vzroste. Čas mezi slunovratem a koncem roku je také magickým obdobím, kdy je dobré uvědomit si plány a přání na celý příští rok. Pokud chceme  v životě něco změnit, je k tomu v této době ta nejlepší příležitost, dopřejme si čas zasnít se a přemýšlet o tom, co si přejeme, aby nám život přinesl a umožnil v dalším roce.

Přeji vám všem překrásné, láskyplné a klidné adventní období.