Tipy na podzim I.

 
Podzim je již v plném proudu, snad vám některé zde napsané tipy pomohou překonat jeho nástrahy.

S podzimem přichází častější nemoci - je to dáno mimo jiné změnami počasí, které mohou být pro organismus náročné. Kvůli někdy nepřívětivému počasí také mnoho lidí tráví stále méně času venku a více v uzavřených prostorech, kde se snáze bacily šíří. Ve chvíli, kdy se ochladí natolik, že se začne topit, přidává se vliv teplem vysušených sliznic, které náporu různých virů a bakterií hůře odolávají.

Co nám může v tomto období pomoci? Opět bych začala stravou, která by měla být podstatně odlišná od letního období. Nyní na začátku podzimu by strava měla být ještě lehčí, ale už převážně teplá, s klesající teplotou postupně těžší. Znamená to se hlavně vyhnout syrové stravě, hlavně zelenině, zvláště večer, kdy trávicí oheň slábne a jen obtížně ji zpracovává. Dopřát si ji můžete v malém množství v poledne. Syrové ovoce je stravitelné snáze, ale také není dobré jeho konzumaci přehánět a jíst ho pokud možno odděleně od ostatních jídel (což platí celoročně). Podzim by měl být obdobím, kdy jíme převážně dušené, vařené či zapékané jídlo, můžeme i více mastit než během zbytku roku. Nebojte se více kořenit ? podle chuti skořice, kardamom, hřebíček, zázvor, ale i pepř, paprika nebo čili (s mírou). Důležité je pro každého přiměřené množství teplých tekutin - ideální pro toto období je Váta čaj.

Mnoha lidem pomáhají večerní masáže teplým sezamovým olejem - vyživí kůži a přes ni i další tkáně, podpoří imunitu, přináší zklidnění.

Pomalu končí čas šípků - pokud ve svém okolí ještě nějaké máte, velice doporučuji vyrobit si šípkový olej, návod na jeho výrobu najdete zde . Jeho hojivé účinky jsou stěží uvěřitelné, jen ten, kdo je zažil na vlastní kůži (či aspoň viděl u někoho jiného), ví, o čem mluvím. Škoda, že ho nezná naše vědecká medicína...

Preventivní užívání čehokoliv na podporu imunity má smysl hlavně u těch, u kterých je větší riziko onemocnění. Jedná se například malé děti navštěvující školky nebo i dospělé, kteří pracují v prostředí, kde je vyšší pravděpodobnost, že se setkají s bacily - učitelky, zdravotníci. Je vhodná i pro ty, kteří byli předchozí podzimní období opakovaně nemocní, ale u nich by byla lepší cílená homeopatická léčba. U zdravých dospělých či větších dětí není žádné preventivní užívání čehokoliv na podporu imunity nutné. Pokud je něco potřeba, možnosti jsou široké - homeopatika, kolostrum, imunuglukany, echinecea (s tou ale opatrně, neměla by se užívat dlouhodobě). Z minerálů je důležitý zinek a vápník, z vitamínů C a D. Vše pokud možno v přírodní formě, ne v podobě chemických multivitamínů - většinu z nich tělo nevyužije a jen se zbytečně zatěžuje jejich zpracováváním a vylučováním. Problémem vitamínu C je, že jeho množství skladováním rychle klesá, takže jeho zdroj v potravě může být nedostatečný. Pak jsou vhodné přírodní přípravky, které ho obsahují - rakytník, acerola, amalaki. Zvláště posledně jmenované je velice účinným zdrojem, navíc má mnoho dalších podpůrných účinků na imunitu.

Pro ty, kteří trpí záněty dutin - velice účinný je ájurvédský balzám, navíc pomáhá i při bolestech zad, hlavy a dalších.

A několik tipů z homeopatie na podzimní nemoci:

Na podporu imunity:
Oscillococcinum 1x týdně nebo Engystol denně - ten dokáže v častějším dávkování velice účinně pomoci i při začátku nemoci.

Nemoci vzniklé působením vlhkého chladu (asi takové počasí, jaké je dnes :)):
Dulcamara AKH nebo 9 CH - léčí rýmy, kašel, močové infekce, bolesti kloubů. Dá se použít i preventivně - vhodné je její užívání v chladných dnech před a po návštěvě bazénu. Také se může užívat v případě, když se člověk zpotí a prochladne - vezme-li si ji poté co nejdříve, může tím předejít vzniku onemocnění. Pokud by někomu v těchto případech nepomáhala, podobný účinek má Rhus toxicodendron.

Rýma:
např. Coryzalia - polykomponent složený z více homeopatik na rýmy různého typu, Allium cepa na vodovou rýmu (stejnou jako když krájíte cibuli), Kalium bichromicum na žlutozelené rýmy, často s příměsí krve.

Bolesti v krku:
Homeogene
- opět polykomponentní homeopatikum, Belladonna, Mercurius solubilis.

Ale je to jen několik možností - u všech výše uvedených homeopatik je potřeba myslet na to, že pokud nezaberou, neznamená to, že homeopatie nefunguje - v těchto případech je třeba se obrátit na homeopata, aby vybral podle příznaků ten správný lék. Právě v tom spočívá krása i úskalí homeopatie - léčí se nemocný člověk a ne nemoc podle názvu. Vždyť třeba na zmíněné rýmy existují desítky homeopatik a vybrat to správné je umění.

Podzim přináší i jiné změny. Pro mnoho dětí znamená září nástup do školky. A není málo těch, které adaptaci na školku zvládají dosti obtížně. Některé děti "utíkají" do nemocí, jiné dělají srdceryvné scény nebo jen začnou být smutné, další se začnou třeba počůrávat. I zde dokáže homeopatie pomoci. Například pro děti drobné, zimomřivé, stydlivé, často nemocné může být vhodná Silicea, pro baculatější, opatrné, špatně přizpůsobivé Calcarea carbonica, pro děti hodně mazlivé, plaché, fixované na matku, které snadno pláčou Pulsatilla v potenci nejlépe 30 CH 1x týdně, ale i denně, podle toho, jak na homeopatika dítě reaguje. Je možná samoléčba, v případě jejího neúspěchu je třeba vyhledat homeopata. Totéž se dá použít u těchto typů dětí při nástupu do 1. třídy školy - pomůže jim lépe zvládnout změnu a nové požadavky.

Závěrem bych zmínila ještě jeden docela častý problém pojící se s podzimem. Někteří lidé trpí v tomto období únavou, špatnou náladou, smutkem. Tyto projevy často narůstají úměrně s tím, jak se zkracuje den. Jim je možné doporučit například Phosphorus (společenští lidé, často s různými strachy, kteří špatně snáší samotu a šero), Phosphoricum acidum (podobný typ lidí, ale je zde mnohem výraznější propad do únavy, smutku až jakéhosi vyhoření) nebo Aurum metallicum (ambiciózní, úspěšní lidé, kteří špatně snáší neúspěch, zimu a krátké podzimní a zimní dny s nedostatkem slunce). Opět zde platí - nepomůže-li samoléčba během 2-3 týdnů, je lepší se obrátit na homeopata dříve, než stav přejde u někoho i do depresivních projevů.

Přeji vám všem krásný podzim.