Těhotenství a zdraví dětí / Děti

 

Fyzické i psychické potíže dětí jsou jakýmsi upozorněním, že v některé oblasti dotýkající se dítěte došlo k nerovnováze. Čím menší jsou děti, tím více jejich nemoci zrcadlí okolní situaci. Záludné na tom je, že to nemusí být žádná velká zátěž, která by rodiče napadla, ale jen drobnosti, které nám dospělým připadají bezvýznamné. Proto v případě dětí chronicky či opakovaně nemocných je třeba uzdravit celou rodinu - nestačí "nastrčit" jen dítě, které má být vyléčeno. Bylo by to jako zakrýt kontrolku, která signalizuje, že něco není v pořádku.

 

Prevence


Jedinou prevencí nemocí je poznat a uvědomit si charakteristické rysy svého dítěte a to co nejdříve. Každé dítě je jiné a má jiné potřeby, jinak prospívá, jinou rychlostí se učí. Tyto odlišnosti jsou i mezi sourozenci - rodinné poměry, které jednomu dítěti plně vyhovují, mohou být pro jiné naprostou "pohromou". Např. klidné dítě, které je nejraději doma, může v rodině, která tráví veškerý volný čas nějakou aktivitou, reagovat na tyto neustálé akce nemocí.
Při preventivních konzultacích vycházím převážně z principů ajurvédy, které umožňují zohlednit jedinečné charakteristiky každého dítěte a vytvořit pro něj doporučení na míru, které mu umožní vyvíjet se co nejlépe. Tyto principy jsou ve své podstatě jednoduché a vyzkoušené v průběhu tisíců let. Někdy je rovněž vhodné přidat konstituční homeopatikum.
Ideální je první konzultace již v novorozeneckém věku, která umožní rodičům pochopit jejich dítě a pomoci mu přizpůsobit se životu po narození. Několik jednoduchých doporučení může zabránit např. poruchám spánku, trávicím potížím a pláči. Vždy je lepší správné nastavení hned na začátku, než pak dítětem často odmítané změny.  Jak dítě roste, přidávají se další doporučení, které mu umožňují zdravě se vyvíjet.
Při konzultaci se dozvíte jak se starat o novorozence, kojence i větší děti, jaký denní rytmus je pro ně vhodný, jaké potraviny jsou vhodné pro děti různých typů. Naučíte se také, jak si poradit při běžných zdravotních potížích a přijímat je jako běžnou součást života.


Akutní nemoci


Při akutních potížích (rýmy, kašle, průjmy, angíny apod.) nebo úrazech (samozřejmě jen těch, které nevyžadují chirurgickou léčbu) dokáže většinou homeopatie a další postupy pomoci mnohem rychleji a účinněji než klasická léčba. Také je vhodným doplňkem tehdy, kdy jsou už nutná např. antibiotika nebo při hojení zlomenin apod. 
Jedná se o krátké konzultace (cca 15 min), jejichž cílem je poradit si s akutně vzniklým onemocněním, ne řešit dlouhodobější potíže. Většinou je možné se domluvit na konzultaci ještě ten samý den (pokud zavoláte v době 8.00 - 8:30), případně během dalšího dne.


Chronické či opakované potíže


Ideální podoba konzultace při dlouhodobých potížích je jen částečně i s dítětem, abych ho poznala, ale větší část doby pouze s rodičem (rodiči). Jednak je hodinová konzultace pro děti příliš dlouhá, jednak jim není příjemné, když se tak dlouhou dobu mluví před nimi o nich a hlavně, jak píšu výše, příčina nebývá v dítěti, ale někde jinde.