Po propuštění z porodnice


Kojení:  

Pro dostatečnou tvorbu mléka je nejdůležitější kojence často přikládat k prsu! Zpočátku klidně i po hodině, dále mít dítě správně přiloženo (bříško dítěte je na břiše matky, dítě má v ústech nejen bradavku ale i část dvorce). Důležitý je pitný režim matky (alespoň 2, 5 - 3 l za den) a hlavně psychická pohoda matky! Nepropadat hned panice o nedostatečném množství mléka - v klidu a trpělivě dítě znovu a znovu přikládat k prsu. Nevzdávejte to hned při prvním zdánlivém neúspěchu! Lze zakoupit Čaj na podporu kojení nebo potravní doplněk Gravimilk. Homeopatika na podporu kojení: nejčastěji Ricinus communis 5 CH - 5 kuliček cucat při každém přiložení dítěte k prsu, ev. Lac caninum 5 CH ve stejném dávkování. Máte li mléka nadbytek, odsajte ho a uchovejte v mrazničce, vydrží tam až 3 měsíce pro případ náhlé potřeby. Nemůže-li být dítě za závažných důvodů kojeno a v rodině se vyskytlo u rodičů, sourozenců nebo prarodičů alergické onemocnění (senná rýma, chron. rýma, atopický ekzem, astma bronchiale, kopřivka, alergický zánět dutin atd.) , je vhodné mu dát speciální hypoalergenní formuli - mléko, které má na konci HA (hypoalergenní)!

Oblékání:

Platí pravidlo, neoblékejte dítě o moc více než sebe! Je politování hodné když v létě přijde matka do ordinace sama oblečena jen v šortkách a dítě je ve svetru a ještě zabalené v dece, matka si pak ještě stěžuje, že má pupínky (= potničky). Dítě může mít chladnější ručičky (nemá je mít samozřejmě jako led!), všímejte si hlavně záhlaví, je li záhlaví zapocené, je dítě příliš oblečené, je li záhlaví chladné, bude dítěti patrně zima. Dítěti, které ještě nemá dostatečnou termoregulaci, nesvědčí ani přílišný chlad, ani přílišné teplo - jen z toho může být pak neklidné a plakat. Teplota v místnosti může být na noc i jen 19 - 21 °C, je li dítě vhodně oblečeno. Miminku navíc v noci svědší spíše vlhčí a chladnější vzduch čerstvě vyvětrané místnosti než přesušený a teplý vzduch ústředního topení - trpí pak sliznice dýchacího traktu a dítě má neustálé rýmy a ucpaný nos a může i pokašlávat.
Samozřejmostí je, že v místnosti, kde je dítě, se NEKOUŘÍ!

Chození ven na procházky:  

Je doporučeno chodit s novorozencem ven při váze dítěte nad 3000g a když je venkovní teplota maximálně do -5 st °C, nefouká silný vítr a není smog. V létě při velkých vedrech jsou lepší ranní či večerní hodiny.