Vizualizace
Asi první, kdo tuto metodu podpůrně úspěšně používal a popsal právě při léčbě onkologicky nemocných, byl americký lékař Carl Simonton a podrobně o ní píše v knize „Návrat ke zdraví“. V jeho šlépějích šel další lékař Bernie S. Siegel, autor knih „Láska, medicína a zázraky“ a „Mír, láska a uzdravení“. Zvláště knihy dr. Siegla stojí za přečtení, ideálně ještě v době, kdy žádné potíže nemáme, možná nám umožní jim předejít. Nebo nám dají naději, že v případě onemocnění nemusíme následovat statistiky, ale můžeme se navzdory lékařským prognózám uzdravit. Navíc z každé stránky čiší laskavost a moudrost. On sám nazývá ty, kteří dokázali zvrátit lékařský verdikt „výjimeční pacienti“. Výjimeční byli tím, že dokázali najít vnitřní sílu a nestali se jen objektem péče, ale sami se aktivně na své léčbě a často i úplném uzdravení podíleli. Je to schopnost, kterou v sobě máme všichni, jen nám o ní nikdo neřekl.
Vizualizace je úžasná sebeuzdravovací metoda, můžeme ji s úspěchem používat nejen při závažných diagnózách, ale právě i k podpoře imunity při infekcích, při zranění nám pomůže k lepšímu hojení, můžeme ji použít na snížení krevního tlaku, zklidění arytmie, její možnosti jsou nekonečné. Ale je potřeba ji praktikovat pravidelně, jednou si něco představit a čekat zázrak opravdu nefunguje. Mně v životě už mnohokrát pomohla, ať už právě při různých virózách nebo při úrazech či bolestech.
Vizualizaci asi každý už někdy použil, třeba když si dopředu představoval nějakou situaci, na kterou se těšil. Kdyby ten, kdo má nyní obavy z infekce, věnoval vizualizaci cílené na podporu imunitního systému denně aspoň 15 minut (třeba místo sledování zpráv), udělá pro sebe mnoho – samozřejmě platí, že čím více času, tím lepší výsledek. Přestože ani praktikování vizualizace nezaručí, že neonemocníme nebo nemoc zvládneme jen s lehkým průběhem (takové záruky nám život už ze své nevypočitatelné podstaty dát nemůže), je to něco, co nám můžeme jedině prospět. Minimálně na chvíli zklidníme svou mysl a tělu dopřejeme uvolnění od stresové reakce.
Jak na ni, pokud chceme pečovat o svůj imunitní systém?
Začneme uvolněním, kterému je potřeba věnovat několik minut. Můžeme se soustředit na dech, na postupné uvolňování jednotlivých svalů nebo použít některou z mnoha nahrávek na Youtube. Pro samotnou vizualizaci je potřeba představit si své bílé krvinky, které jsou sehrané a snadno si poradí s jakýmkoliv vetřelcem. Je dobré zvolit představu, která nám je blízká, do které se dokážeme naplno ponořit. Můžeme zvolit buď představu pasivní – obrannou nebo aktivní – útočnou. Volit budeme podle svého založení a stavu, v jakém jsme - zda jsme zdraví a chceme podpořit imunitní systém preventivně s důrazem na jeho dokonalé fungování nebo jsme nemocní a potřebujeme zvolit razantnější taktiku.
Příklady vizualizací:
Preventivní - v době, kdy jste zdraví a chcete o svou imunitu preventivně pečovat nebo je větší riziko nákazy. Zde se klade důraz na dokonalou souhru všech buněk imunitního systému, kde každá buňka přesně ví, co má dělat a díky tomu celý systém funguje bezchybně a patogeny nemají šanci do tohoto systému proniknout. Svůj imunitní systém si můžete představovat např. jako:
- sehraný orchestr, hrající nádherný kus
- organizované mraveniště nebo včelí úl, kde každý jedinec má své přesně vymezené místo
- fotbalový či jiný tým s dokonalou obranou, která nepropustí žádného protihráče před svou branku
- perfektně seřízený motor, který pracuje na nejvyšší výkon
- hejna ryb či ptáků pohybující se v naprosté souhře
Fantazii se meze nekladou. Hlavně je důležité, aby si každý vybral přesně takovou vizualizaci, která je s ním v souladu. Pro přesvědčeného pacifistu asi není nejvhodnější představa válečného konfliktu, která bude vyhovovat třeba těm, kteří s oblibou hrají takové hry na počítači, milovník zvířat asi nebude lovit apod.
Pokud je pro někoho obtížné se uvolnit a na vizualizaci se soustředit, je dobré si ji co nejpodrobněji napsat, nahrát a poté z nahrávky poslouchat. Zvláště pro toho, kdo s podobnými metodami začíná, je to jednodušší, méně se toulají myšlenky.
Aktivní - když jsme nemocní a potřebujeme imunitní systém co nejvíce posílit. Bílé krvinky si můžeme představovat např. jako:
- dravce nebo třeba žraloky proplouvající krví a požírající bacily, které jsou malé a bezmocné
- lovce snadno lovící určenou kořist
- vojáky, kteří si hravě poradí s protivníkem
- fotbalový či jiný tým, který válcuje soupeře a ten s každou inkasovanou brankou ztrácí kuráž a sílu (pokud jste fanouškem klubu, který má problémy s výkonností, nepředstavujte si svůj klub, ale ideální tým, který nemá konkurenci)
- neporazitelné hráče vybíjené
- ptáky, kteří vyzobávají všechna zrníčka (bacily)
- zahradníky vytrhávající plevel a těšící se z nádherné zahrady
Zaujalo-li vás to a rozhodnete se vizualizaci zařadit do svého života, ať se vám to daří.
Helena
P.S. Pokud byste s tím měli potíže, ráda vám pomohu.