Tipy na léto I.

 
Tentokrát se budou tipy týkat letního období. Mnohé z toho možná víte, ale třeba pro vás budou některé z nich užitečné. Začala bych jako minule stravou, kterou by měla tvořit ochlazující jídla a nápoje. Vhodné jsou např. saláty, listová zelenina, z obilovin rýže, špalda a ječmen, drůbež, sladké ovoce, nehomogenizované mléko. Vhodné je omezit maso (zvláště tmavé), sůl a ořechy. I mezi kořením se dají najít ochlazující druhy - patří sem koriandr, fenykl a možná pro někoho překvapivě i hřebíček, z bylinek např. máta.

Následují odstavec vás asi příliš nepotěší. Pro milovníky grilování nebude příjemné zjištění, že pro horké letní dny není tato příprava jídla příliš vhodná, zvláště pokud jde o maso. To samo o sobě zahřívá a grilování dodá do těla další horko. Je dobré tedy aspoň kompenzovat právě výše jmenovanými potravinami. Rovněž nevhodné jsou ledové nápoje, i když k nim okolní teplota svádí. Jednak si nízkou teplotou snížíme už tak v horku hůře pracující trávení, jednak na ohřátí ledové tekutiny musí organismus vytvořit další teplo - takže ledové nápoje nás po krátkém příjemném osvěžení nakonec ještě zahřejí. To samé se týká zmrzliny. Pokud na ni máte chuť, tak jedna rada z ájurvédy - dejte si ji před obědem (a lízejte opravdu pomalu) - to je trávicí oheň nejsilnější a poradí si s ní. Na druhou stranu je dobré nebýt v jídle fanatiky zdravé výživy, to je většinou kontraproduktivní. Pokud se člověk prohřeší občas, tělo mu to odpustí - a není nic horšího než jíst něco nevhodného ještě s provinilým pocitem navrch.

Dále pár vhodných homeopatik a dalších tipů pro různé letní potíže:

Sluneční alergie:
Natrum muriaticum AKH
2x1 tbl začít už několik dnů před očekávanými potížemi, v případě akutního stavu v kombinaci s Hypericum perforatum AKH 3x1, Apis mellifica AKH 5x1/2 (spíše světlejší svědivá vyrážka) nebo Belladonna AKH stejně (červená spíše bolestivá vyrážka), lokálně tvarohový obklad, šťáva z aloe vera (ev. smíchaná s kurkumou)

Reakce na štípnutí s otoky:
rovněž Apis 5x denně, ev. v kombinaci s Kalium iodatum AKH - tato kombinace dobře funguje u alergických reakcí obecně, lokálně báječně funguje tvarohový obklad

Přisátí klíštěte:
slušně jako prevence onemocnění jimi přenášených funguje Kalium iodatum AKH 3x1 tbl nebo Ledum palustrae 9 CH 3x2 kuličky týden po přisátí. Pokud se užívá dlouhodobě přes celé léto, působí u někoho i jako repelent - hmyz si ho přestane všímat (ale nefunguje to bohužel u všech). Hlavně je důležité se klíšťat přestat bát, to jestli onemocníte nezáleží na klíštěti, ale na vaší imunitě a ta zase záleží na vaší pohodě - pokud funguje imunita, ani infikované klíště vás neohrozí. Denně se setkáváte s mnoha bacily a imunita to zvládá, tak ji zbytečně neoslabujte strachem. Ocitovala bych Pasteura - zakladatele bakteriologie: "Bakterie nejsou nic, vše je terén (rozumí se člověk)"

Úrazy:
základním lékem je Arnica montana 9 CH, 15 CH nebo AKH - po úraze co nejčastěji, ideálně rozpuštěnou ve vodě (8 kuliček či 4 tablety do 100 ml převařené vychladlé vody) a popíjet ze začátku co 1/4 hod, předtím vždy protřepat. Když dopijete do poloviny, můžete doplnit vodou na 100 (zvýšíte jemně potenci). Postupně intervaly protahujte.
Arnica se dá použít i preventivně, pokud vás čeká větší zátěž - do 500 ml vody si rozpusťte cca 15 kuliček nebo 10 tbl a popíjejte během činnosti - zabrání bolesti svalů (nebo ji aspoň znatelně sníží) - mám osobně několikrát vyzkoušeno
V případě většího úrazu, kdy jsou pohmožděny i vazy, je lepší Traumeel - 1 tbl po 1/4 hod celkem 8x, pokračovat 4x denně

Přehřátí, úžeh:
nejlépe účinkuje Belladonna

Průjmová onemocnění:
nejširší záběr má Natrium phosphoricum AKH 5x1/2 tbl, případně Arsenicum album AKH nebo 9 CH (zvláště pokud jste snědli něco závadného). V případě větší dehydratace China 9 CH. Dobré jsou sušené (ale i čerstvé) borůvky, buď přímo jíst nebo jako čaj. Kdo máte možnost, nasušte si, v lékárnách moc nebývají a když jsou, jsou poměrně drahé. Dobře se suší i na sluníčku.

Překyselení, pálení žáhy:
Natrium phosphoricum AKH 3x1 tbl, šťáva z aloe 3x denně před jídlem - dá se koupit v biokvalitě za podstatně nižší cenu než od některých známých značek, které jsou navíc konzervované - mohu doporučit např. Day-spa (občas mívám i v ordinaci).

Léto je ideální pro některá rozhodnutí - kdo třeba delší dobu uvažuje, že by si ráno přivstal a cvičil, není na to lepší období. Je brzy světlo, ptáci zpívají, celá příroda vstává. Je i vědeckými studiemi prokázáno, že u mnoha lidí odezněla deprese "pouhou" procházkou za východu slunce.

Přeji vám všem krásné léto prožité ve zdraví se spoustou příjemných zážitků - a pokud se vyskytne i nějaký méně příjemný, tak ať si s ním s nadhledem poradíte.