Tipy na jaro II.

 
Ač to stejně jako loni moc jarně nevypadá, celou sobotu venku chumelí, jarní rovnodennost nastane už brzy. Pojďme se tedy společně podívat, co bychom pro sebe mohli s příchodem jara udělat. Abych se zbytečně neopakovala, můžete si přečíst loňské tipy zde .

Chtěla bych zdůraznit důležitost odlehčení stravy a jarní očisty těla, pokud možno jemné, např. oblíbené nárazové půsty mnoha lidem více uškodí než prospějí. Proto znovu připomínám Triphalu, o které píšu v 1. čísle - teď je na ni ideální čas.

Jednoduchou možností očisty těla s velkým účinkem je popíjení horké vody, která dokáže z těla odstranit staré nánosy z nestrávené potravy. Většina lidí, kterým to řeknu, si pod tím představí ranní vypití sklenice teplé vody, což je také přínosné, ale není to ono. Při této metodě je třeba použít vodu přirozeně uvařenou (v hrnci nebo v obyčejné, ne v rychlovarné konvici) - voda by se měla pomalu vařit asi 10 minut. Tím se uvolní vazby mezi jednotlivými molekulami vody a ta snáze proniká do mezibuněčných prostor, kde rozpouští a odkud vyplavuje toxiny. Vodu je třeba popíjet přibližně každou půlhodinu, stačí jen malé množství, ale teplota má být co nevyšší, ne teplá, ale opravdu horká. Po uvaření je proto potřeba ji přelít do termosky. Minimální doba je 14 dnů, ale ideální je doba delší. Chuť je překvapivě příjemná, vyzkoušejte a posuďte sami. Já osobně jsem na ní skoro závislá :-)

Poslední dobou mi mnoho lidí volá a stěžuje si na přetrvávající únavu a kašel po prodělané chřipce - pokud se jednalo opravdu o chřipku (vysoké horečky s kašlem a až pak následující rýmou), pomáhá v těchto případech homeopatikum Influenzinum 15 CH v dávce 2-3x denně 2 granule využívat 2 tuby. V případě přetrvávající fyzické únavy po jakékoliv viróze u dospělých lze podávat Kalium carbonicum AKH 3x1 tbl denně 1-2 balení, které je navíc velice účinné i u starších lidí s chronickými dýchacími a srdečními problémy (tam je ale potřeba dlouhodobé užívání). U dětí často lépe funguje Ferrum phosphoricum 9 CH 3x2 granule také 1-2 balení.

Na přetrvávající suchý dráždivý kašel také velice dobře pomáhá česnekové mléko. Použije se 1 šálek mléka, 1/4 šálku vody a 1 stroužek nakrájeného česneku. Vše se vaří mírným varem, kousky česneku můžeme vymačkat lžící do mléka, dokud se nevyvaří voda a nezbyde původní 1 šálek mléka. Ten se pije 2x denně mezi jídly. Účinek je často velice rychlý (recept pochází z knihy Výživa od MUDr. Ziskové).

S blížícím se jarem mnozí alergici s obavami očekávají vypuknutí pylové sezóny, která pro některé pyly nastává už od února. Klasická medicína nabízí především antihistaminika, která alergické projevy tlumí, ale příčinu neléčí. Homeopatická léčba může působit na několika úrovních.

Pokud už dojde k akutním problémům, používá, podobně jako klasická medicína, symptomatické léky, které tyto potíže odstraní, často velice rychle a bez nežádoucích účinků, které vyvolávají antihistaminika. Je to léčba většinou opravdu jen akutní, která nedokáže předejít opakování problémů v dalších letech.

Pokud se někdo chce alergie zbavit trvale, je to možné. Ač medicína říká, že alergie je nevyléčitelná, zkušenosti homeopatů a jejich pacientů jsou jiné. Je však zapotřebí déletrvající terapie, která je pro každého individuální. Jedná se o tzv. konstituční léčbu, která odstraní nerovnováhy v organismu, čímž umožní imunitnímu systému přestat nepřiměřeně reagovat na běžné látky v prostředí. Většinou léčba trvá několik sezón, ale někdy dojde k vymizení potíží již v prvním roce léčby.

Samoléčba akutních potíží je možná u nezávažných sezónních projevů - vodnaté rýmy, kýchání, svědění a slzení očí, svědění patra a krku, pokašlávání. Uvedu zde některá nejčastěji používaná homeopatika. Podávají se několikrát denně dle potřeby, v případě intenzivních potíží je nejlepší rozpustit ve vodě a roztok popíjet po hodině do úlevy, pak postupně prodlužovat intervaly:

Allium cepa - pomůže při vodnaté hojné rýmě, která odírá nos a horní ret, doprovázené intenzivním kýcháním, slzením očí, které ale nedráždí okraje očních víček.

Euphrasia - má podobné projevy, ale zde je maximum potíží v očích, slzení je intenzivní, dráždí víčka, oči jsou oteklé, rýma je sice také hojná, vodnatá, doprovázená kýcháním, ale neodírá nos.

Arsenicum iodatum - dominuje kýchání, které nepřináší úlevu, rýma je o něco hustší, než u předchozích homeopatik, nosní dírky jsou zarudlé a bolavé, časté je pálení v krku a dráždivý kašel.

Arsenicum album - vodnatá pálivá rýma, odírající nos i horní ret, pálivé slzení dráždící oční víčka, která jsou oteklá, kašel, dominujícím příznakem je pálení, které zlepšují teplé obklady a teplo obecně.

Nux vomica - ucpaný nos v noci s nedráždivou rýmou ve dne, kýchání hned po probuzení, zhoršení průvanem, často pomáhá u hodně podrážděných lidí.

Pulsatilla - také ucpaný nos v noci s nedráždivou rýmou ve dne, zhoršené v teple a zlepšené na čerstvém vzduchu, častá je ztráta čichu a chuti, chrapot a suchý kašel v noci a vlhký kašel ve dne.

Sabadilla - rýma hojná, vodnatá, nedráždivá s kýcháním a slzením, typické je svědění patra a ucha, které je hodně intenzivní.

Kalium iodatum - hojná, pálivá a vodnatá rýma, nos neodírá, ale je oteklý a červený, časté je slzení a kašel, zhoršení v teple, zlepšení chladem, nejvíce pomáhá horkokrevným a aktivním lidem.

Apis mellifica - hlavní je otok, nos je ucpaný, bez tekoucí rýmy, často jsou oteklé oči, teplo zhoršuje, chlad zlepšuje. Pomáhá i u světlerůžových otoků po štípnutí včelou, vosou.

Tato homeopatika je vhodné doplnit v případě pylových alergií tzv. izoterapeutiky, což jsou homeopatika vyráběná z alergenů, v ČR je dostupný Pollens (pyly stromů) a Pollen de graminees (pyly trav). Začínají se podávat preventivně cca měsíc před začátkem sezóny 1x týdně, v sezóně pak 1x denně.

Při každé alergii (nejen pylové) lze dále přidávat denně Poumon histamine 15 CH, má podobný efekt jako klasická antihistaminika. Je velice účinný i při prudkých akutních alergiích, pak se podává po 10-15 minutách do zlepšení, potom se postupně intervaly prodlužují.

Je třeba si ale uvědomit, že alergie má vždy psychosomatický  podklad, je převážně záležitostí mysli - jsou např. popsány případy schizofreniků, jejichž jedna osobnost má na něco těžkou alergii, zatímco ty ostatní ne - takže tělesný podklad zde není to hlavní. Uvádí se, že v průběhu narkózy, kdy je odpojená mysl, se alergické reakce nevyskytují... Klasická medicína sice vysvětluje narůstající počet alergiků geneticky, ale tomu, kdo slyšel něco o epigenetice, nemůže toto vysvětlení připadat jako podstatné a dostatečné. Tomu, kdo tento pojem nikdy neslyšel, velice doporučuji si přečíst knihu Biologie víry, kterou napsal molekulární biolog Bruce Lipton.

O březnu se říká, že je to měsíc knihy, pokud rádi čtete, hledejte, možná na vás někde čeká ta pravá, která vám změní život. Letos touto dobou uplynulo 10 let, kdy mně změnila život kniha Dohoda s nemocí od (lékaře) Valerije Sinelnikova. Dodnes si pamatuji svůj úžas, když se mi náhodou dostala do ruky a otevřela mi svět úplně jiné medicíny než té, kterou jsem vystudovala. Okamžitě jsem věděla, že to, co se tam píše, je to, co jsem celý svůj profesní život podvědomě hledala. Svět příčin a následků, kdy člověk není hříčkou osudu, ale ví, že své zdraví má jen ve svých rukách. Pokud to dokáže přijmout, je to nesmírně osvobozující.

Přeji vám všem krásné dny.